List of Qualified Municipal Candidates For Dekalb County

DeKalb County Municipal Qualifying Candidates

Collinsville

Mayor – Johnny Traffanstedt

Council District 1 – Kathy G. Jelks

Council District 2 – Donna G. Jones

Council District 3 – James David Bowen

Council District 4 – Janet H. Osborn

Council District 5 – William Jeffery “Rat” Chandler

Crossville

Mayor – Tera Fortenberry, Roger Dino Richards

Council Place 1 – Jinnette Bixby, Nelson Ferrell

Council Place 2 – Brad Hood, Misty Spence

Council Place 3 – Larry Colvin, Faye Kilgo

Council Place 4 – Lisa D. Collins, Tommy Griffin, Bryan Ray

Council Place 5 – Jimmy F. Barnhill, Connie Brothers, Steven Smith

Fort Payne

Mayor – Brian Baine

City Council

Leslie Vaughn

Neal Wooten

Wade Hill

Walter Watson

Charlene Magbie

Diego Reynoso

Angie Shugart

Kerry Jones

Johnny Eberhart

Phillip Smith

Randall Ham

Celeste Ragan

Jimmy Ballenger

Ken Mayo

Lynn Brewer

John Smith

Roger Ingle

Jeff Koch

Fyffe

Mayor – Jonathan Bartlett, Paul Cagle

Council Place 1 – James Spears

Council Place 2 – Katy Woodall

Council Place 3 – Gerald Green

Council Place 4 – Don Phillips

Council Place 5 – Dale Wooten

Geraldine

Mayor – John “Chuck” Ables

Council At Large

Angelia F. Camp

Tim Gilbert

Sherrie Hiett

Larry “Punch” Lingerfelt

Shon Rogers

Stanley Rooks

Joseph “Joey” Satterfield

Scott Tarrant

Tony Taylor

Hammondville

Mayor – John Moore

Council Place 1 – Trey Moore

Council Place 2 – Jennifer Barker

Council Place 3 – Johnny Ferguson Jr.

Council Place 4 – Felicia Harrison

Council Place 5 – Tammy Brown

Henagar

Mayor – Lee Davis

Council Place 1 – Winston Busby

Council Place 2 – Joy Dixon, Toby C. Laney

Council Place 3 – Dale Callaham, Tara Kirby

Council Place 4 – Robert Trotman, Angie Davis

Council Place 5 – Jeff McCurdy

Ider

Mayor – Wendy Lassetter, Jimmy Wayne Powell

Council Place 1 – Melissa George

Council Place 2 – Michael Wootten

Council Place 3 – Dwayne Chapman

Council Place 4 – Sharlyn Huber

Council Place 5 – Roger Wootten

Mentone

Mayor – Rob Hammond

Council Place 1 – John Verdon

Council Place 2 – David Allgood, J.D. Trammell

Council Place 3 – Hobson Kirby

Council Place 4 – Ray Padgett

Council Place 5 – Gerald Bailey

Powell

Mayor – Eugen Byrum

Council Place 1 – Ronnie Helton

Council Place 2 – Joey Haymon

Council Place 3 – Aaron Wilbourn

Council Place 4 – Reggie Byrum

Council Place 5 – Gurlon Lands

Rainsville

Mayor – Rodger Lingerfelt

Council Place 1 – Arlan “Monk” Bleivns, Steven Fleming

Council Place 2- Bejan Taheri, Scotty Combs

Council Place 3 – Rickey Byrum, Marshall Stiefel

Council Place 4 – Brandon Freeman

Council Place 5 – Mark Huber, Derek Rosson

Sylvania

Mayor – Terry McClendon, Thomas Miller

Council Place 1 – Matthew Gant

Council Place 2 – Claude Callaham, Edward Wilbanks

Council Place 3 – Denny Smith

Hits: 49