AHSAA Basketball Regional Finals

AHSAA BASKETBALL PLAYOFFS

Boys’ Regional Tournaments

Tuesday’s Results

SOUTHWEST REGIONAL
ALABAMA STATE UNIVERSITY
DUNN-OLIVER ACADOME

CLASS 4A BOYS Semifinals
Sipsey Valley (27-7) 40, UMS-Wright (25-7
Williamson (24-5) 69, Sumter Central (21-5) 60
CLASS 1A BOYS Finals
Francis Marion (25-7)  62, Autaugaville (20-12) 51 (Francis Marion is SW 1A Boys State Qualifier)
CLASS 1A GIRLS FINALS
St. Luke’s Episcopal (19-4) 60, Linden (15-10) 46 (St. Luke’s Episcopal is SW 1A State Qualifier)


SOUTHEAST REGIONAL
at GARRETT COLISEUM, MONTGOMERY

CLASS 1A BOYS Finals (Monday)
Lanett (20-11) 82, Cornerstone (122-9) 52 (Lanett is SE 1A State Qualifier)
CLASS 1A GIRLS Finals (Monday)
Elba (23-7) 49, Westminster-Oak Mountain (21-6)  40 (Elba is SE 1A State Qualifier)
CLASS 7A BOYS Finals
Lee-Montgomery (30-1) 59, Jeff Davis (16-16) 44 (Lee-Montgomery is SE 7A State Qualifier)
CLASS 7A GIRLS Finals
Central-Phenix City (21-7z0 72, Auburn (21-11) 61 (Central-Phenix City is SE 7A State Qualifier)
CLASS 6A BOYS Finals
Eufaula (27-5) 86, Sidney Lanier (14-14) 79 (OT) (Eufaula is SE 6A Boys State Qualifier)
CLASS 6A GIRLS Finals
Opelika (27-6) 67, Dothan (23-6) 51 (Opelika is SE 6A State Qualifier)
CLASS 2A BOYS Finals
Barbour County (25-10) 73, Geneva County (27-5) 58 (Barbour County is SE 2A State Qualifier)
CLASS 2A GIRLS Finals

G.W. Long (26-5) 44, Geneva County (24-6) 43 (G.W. Long is SE 2A State Qualifier)

NORTHWEST REGIONAL
at WALLACE STATE-HANCEVILLE
TOM DRAKE COLISEUM

CLASS 1A BOYS Finals (Monday)
Pickens County (24-3) 50, Decatur Heritage (22-9 47) (Pickens County is NW 1A State Qualifier)
CLASS 1A GIRLS Finals (Monday)
Mars Hill Bible (26-7) 56, Phillips (17-13) (Mars Hill Bible is NW 1A State Qualifier)
CLASS 7A BOYS Finals
Mountain Brook (31-2) 41, Spain Park (20-13)  34 (Mountain Brook is NW 7A State Qualifier)
CLASS 7A GIRLS Finals
Spain Park (31-4) 42, Vestavia Hills (23-11) 37 (Spain Park is 7A NW State Qualifier) 
CLASS 6A BOYS Finals
Bessemer City (17-14) 41, Hartselle (26-6) 40 (Bessemer City is NW 6A State Qualifier) 
CLASS 6A GIRLS Finals
McAdory (27-7) 54, Carver-Birmingham (28-6) 43 (McAdory is NW 6A State Qualifier)
CLASS 2A BOYS Finals
Red Bay (22-9) 44, Vincent (26-3) 31  (Red Bay is NW 2A State Qualifier)
CLASS 2A GIRLS Finals
Cold Springs (29-4) 50, Hatton (28-6) 47 (Cold Springs (29-4) is NW 2A State Qualifier)

NORTHEAST REGIONAL
at JACKSONVILLE STATE U.
PETE MATHEWS COLISEUM

CLASS 1A BOYS Finals (Monday)
Jacksonville Christian (24-6) 52, Spring Garden (23-7) 49 (Jacksonville Christian is NE 1A State Qualifier)
CLASS 1A GIRLS Finals (Monday)
Spring Garden (33-2) 86, Talladega County Central (23-10) 42 (Spring Garden is NE 1A State Qualifier)
CLASS 7A BOYS Finals
Oak Mountain (22-8) 60, Sparkman (22-12) 51 (Oak Mountain is NE 7A State Qualifier)

CLASS 7A GIRLS Finals
Hoover (30-2) 70, Gadsden City (26-6) 32 (Hoover is NE 7A State Qualifier)
CLASS 6A BOYS Finals
Huffman (30-3) 76, Pinson Valley (28-4) 74 (OT) (Huffman is NE 6A State Qualifier)
CLASS 6A GIRLS Finals
Hazel Green (33-2) 59, Fort Payne (25-8) 39 (Hazel Green is NE 6A State Qualifier)
CLASS 2A BOYS Finals
LaFayette (31-0) 84, Sacred Heart Catholic (16-15) 49 (LaFayette is NE 2A State Qualifier)
CLASS 2A GIRLS Finals
Collinsville (27-3)  54, Sand Rock (24-10) 40 (Collinsville is NE 2A State Qualifier)

Hits: 57