Seven No. 4 Seeds Advance to Second Round of AHSAA 2020 State Football Playoffs

 MONTGOMERY – Seven No. 4 seeds pulled the upset with wins over No. 1 seeds as the AHSAA 2020 State Football Playoffs completed its first round Friday night.
    A total of 104 schools advanced to the second round with 52 games scheduled for Friday, Nov. 13.
     The AHSAA set its official brackets for round two Saturday morning at the Playoff Coaches’ Meeting held at Garrett Coliseum.
      Of the 104 schools posting wins in the first round, 45 of the 52 top seeds won – and seven four seeds upset seven top seeds. A total of 38 second seeds won and 14 third seeds did the same.

  • The No. 4 seeds that advanced to the second round included: 1A: Brilliant (6-5); 3A: Saks (8-3); 4A: Anniston (4-6); 6A: Blount (7-4); Lee-Montgomery (7-3); Homewood (7-4); and 7A: Oak Mountain (7-4).
  • Three regions swept all four first-round games:
    Class 1A Region 6 – Berry, Pickens County, Hubbertville and Brilliant)
    Class 5A Region 5 – Piedmont, Walter Wellborn, Ohatchee and Saks)
    Class 7A Region 3 – Thompson, Hoover, Hewitt-Trussville and Oak Mountain
  • 12 teams enter the playoffs  undefeated, and after round one, all 12 are still unbeaten. Fyffe, which recorded its 41st consecutive win in the first round, has the longest current streak in the AHSAA. The Red Devils (11-0), who moved up to Class 3A this season  after winning back-to-back Class 2A state titles, will host strong Walter Wellborn (9-1) next Friday.
  • Hoover’s 49-14 win over Sparkman in Class 7A was the 101st playoff win for the Bucs in school history. Hoover (10-1) is 101-22-1 in 35 playoff appearances.
  • Class 3A T.R. Miller ranks second in all-time play-off wins behind the 7A Bucs with 91 after beating Dadeville 42-14 Friday night. The Tigers qualified for the playoffs for the 39th time, and Sweet Water, in Class 1A, advanced to the playoffs for the 40th year. The Bulldogs are 10-3 in 13 championship game appearances.
  • Brilliant, Keith and Selma high schools ended long playoff victory droughts. Brilliant won its first playoff game since 2002, and Keith won a playoff game for the first time since 1995. Selma, however, posted its first playoff  football victory since 1984 – the first year the AHSAA moved to six classes.

      Unbeaten teams advancing to the second round include: Class 1A: Brantley (11-0); Linden (11-0); Class 2A: none; Class 3A: Montgomery Academy (11-0); Fyffe (11-0); Class 4A: American Christian (11-0); Madison Academy (10-0); Class 5A: St. Paul’s Episcopal (11-0): Pike Road (11-0); Demopolis (11-0); Ramsay (10-0); Guntersville (10-0); Class 6A: none; Class 7A: Thompson (11-0).
     Approximately 50 playoff games are expected to be live-streamed in the first round over the NFHS Network. The 2020 Super 7 State Championships will be held at Bryant-Denny Stadium on  the campus the University of Alabama in Tuscaloosa, December 2-3-4.
    The second-round playoff pairings and first-round results are listed.

2020 AHSAA State Football Playoffs

Second Round Pairings
All games Friday, Nov. 13, 7 p.m..

CLASS 1A
Notasulga (8-1) at Sweet Water (7-2)
McKenzie (8-2) at Linden (11-0)
Keith (8-3) at Brantley (11-0)
Millry (8-2) at Maplesville (8-3)

Berry (9-1) at Woodland (8-3)
Ragland (9-2) at Brilliant (6-5)
Winterboro (9-1) at Hubbertville (9-2)
Pickens County (8-3) at Decatur Heritage (9-2), at West Morgan HS

CLASS 2A

B.B. Comer (10-1) at Abbeville (9-1)
Clarke County (8-2) at Isabella (10-1)
Leroy (9-1) at Geneva County (8-3), Hartford
G.W. Long (9-1) at Lanett (9-2)

Red Bay (9-1) at Spring Garden (10-1)
Addison (7-4) at North Sand Mountain (10-0), Higdon
Aliceville (6-4) at Cleveland (8-3)
Westbrook Christian (10-1) at Mars Hill Bible (9-2), Florence
|
CLASS 3A
Trinity Presbyterian (9-2) at Slocomb (10-1)
Montgomery Academy (11-0) at Pike County (6-3), Brundidge
Thomasville (9-1) at T.R. Miller (9-2), Brewton
Opp (8-3) at Montgomery Catholic (9-2), Montgomery

Winfield (10-1) at Ohatchee (10-1)
Walter Wellborn (9-1) vs. Fyffe (11-0)
Plainview (10-1) at Piedmont (10-1)
J.B. Pennington (8-3) at Saks (8-3), Anniston

CLASS 4A

Jacksonville (7-3) at Alabama Christian (9-2), Montgomery
Mobile Christian (9-1) at American Christian (11-0), Tuscaloosa
Bibb County (9-2) at Anniston (4-6)
Handley (9-1) at Montevallo (7-4), at Helena HS

Etowah (7-3) at Haleyville (8-3)
Northside (9-2) at Madison Academy (10-0), Madison
Gordo (10-1) at Oneonta (7-4)
Good Hope (10-1) at West Limestone (10-1)

CLASS 5A
Pike Road (11-0) at UMS-Wright (7-4), Mobile
Faith Academy (10-1) at Demopolis (11-0)
Selma (7-4) at St. Paul’s Episcopal (11-0), Mobile
Andalusia (8-3) at Central, Clay County (10-1), Lineville

Alexandria (10-1) at Parker (6-4), Birmingham
Pleasant Grove (8-2) at Guntersville (10-0)
Fairview (10-1) at Ramsay (10-0), Birmingham, Legion Field
Leeds (9-2) at Russellville (9-2)

CLASS 6A
Hillcrest-Tuscaloosa (9-2) at Opelika (8-2)
Saraland (9-2) at Lee-Montgomery (7-3), Cramton Bowl
Helena (7-4) at Spanish Fort (8-3)
Eufaula (9-2) at Blount (7-4), Prichard

Pinson Valley (8-2) at Shades Valley (4-7), Irondale
Briarwood Christian (8-3) at Oxford (10-1)
Mountain Brook (10-1) at Gardendale (9-2)
Clay-Chalkville (10-1) at Homewood (7-4)

CLASS 7A

Central-Phenix City (7-4) at Theodore (10-1)
Daphne (10-1) at Auburn (9-1)

Hewitt-Trussville (9-2) at Thompson (11-0)
Oak Mountain (8-3) at Hoover (10-1), Hoover Met


AHSAA 2020 State Football Playoffs
First-Round Results
All games Friday, Nov. 6, 7 p.m., unless noted.

CLASS 1A
Sweet Water (7-2) 61, J.F. Shields (3-8) 22
Notasulga (8-1) 32, Florala (7-3) 30
Linden (11-0) 47, Marengo (5-5) 14
McKenzie (8-2) 54, Loachapoka (6-5) 32

Brantley (11-0) 65, Billingsley (5-6) 9
Keith (8-3) 22, Fruitdale (7-3) 14
Maplesville (8-3) 41, Samson (6-4) 0
Millry (8-2) 55, Central-Hayneville (6-4) 28

Berry (9-1) 50, Sumiton Christian (6-5) 14
Woodland (8-3) 30, Waterloo (6-5) 6
Brilliant (6-5) 43, Valley Head (8-3) 25
Ragland (9-2) 20, R.A. Hubbard (5-6) 16

Winterboro (9-1) 30, Hackleburg (4-7) 8
Hubbertville (9-2) 44, Cedar Bluff (6-5) 37
Decatur Heritage (9-2) 48, Wadley (3-8) 37
Pickens County (8-3) 33, Woodville (5-6) 8

CLASS 2A
Abbeville (9-1) 44, Thorsby (5-5) 6
B.B. Comer (10-1) 1, St. Luke’s Episcopal (4-7) 0, forfeit
Isabella (10-1) 13, Ariton (5-6) 7
Clarke County (8-2) 43, Randolph County (7-4) 21

Leroy (9-1) 54, LaFayette (5-5) 15
Geneva County (8-3) 48, Highland Home (6-5) 26
Lanett (9-2) 51, J.U. Blacksher (3-7) 7
G.W. Long (9-1) 17, Luverne (7-4) 0

Spring Garden (10-1) 72, Tanner (6-5) 21
Red Bay (9-1) 26, Winston County (7-4) 0
North Sand Mountain (10-1) 19, Southeastern (6-5) 0
Addison (7-4) 22, Colbert County (7-4) 15

Aliceville (6-4) 27, Hatton (5-6) 14
Cleveland (8-3) 24, Falkville (8-3) 0
Mars Hill Bible (9-2) 64, Lamar County (4-7) 18
Westbrook Christian (10-1) 42, Section (5-6) 0

CLASS 3A
Slocomb (10-1) 39, Southside-Selma (6-5) 20
Trinity Presbyterian (9-2) 10, Flomaton (8-3) 7
Montgomery Academy (11-0) 24, Providence Christian (4-7) 9
Pike County (6-3) 39, Hillcrest-Evergreen (6-5) 21

T.R. Miller (9-2) 42, Dadeville (6-5) 14
Thomasville (9-1) 52, Wicksburg (6-5) 18
Montgomery Catholic (9-2) 52, Bayside Academy (8-3) 21
Opp (8-3) 14, Greensboro (6-5) 8

Winfield (10-1) 40, Sylvania (6-5) 24
Ohatchee (10-1) 28, Lauderdale County (7-4) 14
Fyffe (11-0) 69, Oakman (7-4) 21
Walter Wellborn (9-1) 63, Phil Campbell (5-6) 20

Piedmont (10-1) 47, Colbert Heights (5-6) 14
Plainview (10-1) 41, Vinemont (7-4) 14
Saks (8-3) 22, East Lawrence (9-2) 15
J.B. Pennington (8-3) 41, Geraldine (6-5) 14

CLASS 4AAlabama Christian (9-2) 56, West Blocton (6-5) 14
Jacksonville (7-3) 27, Jackson (6-5) 24
American Christian (11-0) 65, Geneva (4-7) 21
Mobile Christian(9-1) 17, Cherokee County (7-4) 14

Anniston (4-6) 25, Williamson (7-4) 16
Bibb County (9-2) 52, Dale County (7-4) 21
Handley (9-1) 32, Vigor (5-5) 20
Montevallo (7-4) 27, Saint James (7-4) 21

Etowah (8-2) 31, Randolph (5-6) 7
Haleyville (8-3) 48, Central-Florence (8-3) 18
Madison Academy (10-0) 48, Dora (5-6) 14
Northside (9-2) 20, Deshler (6-5) 13

Gordo (10-1) 41, Brooks (6-5) 12
Oneonta (7-4) 27, Madison County (9-3) 24
West Limestone (10-1) 44, Hamilton (5-6) 0
Good Hope (10-1) 33, North Jackson (6-5) 8

CLASS 5A
Pike Road (11-0) 46, Shelby County (6-5) 7
UMS-Wright (7-4) 27, Holtville (7-4) 6
Demopolis (11-0) 38, Rehobeth (6-5) 25
Faith Academy (10-1) 49, Sylacauga (8-3) 13

St. Paul’s Episcopal (11-0) 44, Talladega (3-8) 20
Selma (7-4) 22, Carroll (3-7) 6
Central, Clay County (10-1) 45, Satsuma (5-6) 14
Andalusia (8-3) 44, Marbury (6-5) 7

Alexandria (10-1) 57, West Point (4-7) 20
Parker (6-4) 35, East Limestone (6-4) 21
Guntersville (10-0) 62, Hayden (6-5) 3
Pleasant Grove (8-2) 47, Mae Jemison (4-7) 18

Ramsay (10-0) 56, Lawrence County (5-6) 20
Fairview (10-1) 27,  Center Point (7-4) 22
Russellville (9-2) 14, Fairfield (5-6) 7
Leeds (9-2) 41, Boaz (5-6) 14

CLASS 6A
Opelika (8-2) 51, Wetumpka (5-6) 28
Hillcrest-Tuscaloosa (9-2) 31, McGill-Toolen Catholic (7-3) 21
Lee-Montgomery (7-3) 23, Pelham (8-3) 21
Saraland (9-2) 45, Northridge (8-3) 7

Spanish Fort (8-3) 26, McAdory (4-7) 13
Helena (7-4) 22, Carver-Montgomery (7-4) 19
Blount (7-4) 40, Hueytown (5-6) 24
Eufaula (9-2) 52, Stanhope Elmore (5-6) 28

Pinson Valley (8-2) 45, Arab (5-6) 0
Shades Valley (4-7) 28, Cullman (8-3) 14
Oxford (10-1) 44, Minor (7-4) 6
Briarwood Christian (8-3) 31, Hartselle (8-3) 17

Mountain Brook (10-1) 38, Muscle Shoals (6-5) 7
Gardendale (9-2) 52, Fort Payne (8-3) 24
Homewood (7-4) 34, Athens (7-4) 31
Clay-Chalkville (10-1) 63, Southside-Gadsden (7-4) 0

CLASS 7A
Theodore (10-1) 40, Enterprise (8-3) 28
Central-Phenix City (7-4) 49, Fairhope (8-3) 21
Auburn (9-1) 39, Baker (5-5) 3
Daphne (10-1) 42, Prattville (7-4) 33

Thompson (11-0) 49, Grissom (6-5) 7
Hewitt-Trussville (9-2) 55, James Clemens (8-3) 12
Oak Mountain (7-4) 41, Austin (8-3) 28
Hoover (10-1) 49, Sparkman (6-5) 14

Hits: 63