AHSAA 99th State Basketball Championships Feb. 26th – March 6th

Friday, Feb. 26
BILL HARRIS ARENA
Class 4A
Girls’ Semifinals
Rogers (27-8) 55, Geneva (20-8) 45Anniston (25-3) 53, Jackson (29-3) 34
Boys’ Semifinals
B.T. Washington (19-4) 69, Brooks (20-9) 61 (OT)Anniston (26-6) 53, Vigor (12-15) 40Saturday, Feb. 27
BILL HARRIS ARENA
Class 5A
Girls’ Semifinals
Mae Jemison (22-8)76, Charles Henderson (18-2) 37Carver-Birmingham (24-4) 70, Marbury (18-5) 40
Boys’ Semifinals
Lee-Huntsville (12-1) 67, Sylacauga (22-3) 25Ramsay (27-7) 59, Sipsey Valley (22-8) 40Monday, March 1
BARTOW ARENA, UAB
Class 6A
Girls’ Semifinals
Hazel Green (34-1) vs. McGill-Toolen Catholic (23-5), 9 a.m.
Chelsea (27-5) vs. Carver-Montgomery (15-4), 2 p.m.
Boys’ Semifinals
Scottsboro (25-4) vs. Spanish Fort (27-3), 11:30 a.m.
Mountain Brook (28-6) vs. Eufaula (27-5), 4:30 p.m.

BILL HARRIS ARENA
Class 3A
Girls’ Semifinals
Susan Moore (31-4) vs. Prattville Christian (26-6), 9 a.m.
Sylvania (25-8) vs. T.R. Miller (15-2), 2 p.m.
Boys’ Semifinals
Winfield (24-6) vs. Montgomery Catholic (20-5), 11:30 a.m.
Fyffe (25-6) vs. Cottage Hill Christian (26-1), 4:30 p.m.
Tuesday, March 2
BARTOW ARENA, UAB
Class 7A
Girls’ Semifinals
Hoover (29-1) vs. Auburn (17-5), 9 a.m.
Hewitt-Trussville (28-4) vs. Theodore, 2 p.m.
Boys’ Semifinals
Oak Mountain (22-9) vs. Auburn (22-3), 11:30 a.m.
Spain Park (27-6) vs. Enterprise (21-6), 4:30 p.m.

BILL HARRIS ARENA
Class 1A
Girls’ Semifinals
Marion County (28-7) vs. Samson (24-3), 9 a.m.
Skyline (28-7) vs. Linden (8-3), 2 p.m.
Boys’ Semifinals
Belgreen (23-2) vs. Notasulga (7-6), 11:30 a.m.
Decatur Heritage (20-7) vs. Autaugaville (29-0), 4:30 p.m.
Wednesday, March 3
BARTOW ARENA, UAB
Class 6A
Girls’ Championship, 9 a.m.
Boys’ Championship, 11:30 a.m.
Class 7A
Girls’ Championship, 2 p.m.
Boys’ Championship, 4:30 a.m.

BILL HARRIS ARENA
Class 2A
Girls’ Semifinals
Hatton (23-3) vs. Lanett 12-8), 9 a.m.
Pisgah (23-6) vs. St. Luke’s Episcopal (14-3), 2 p.m.
Boys’ Semifinals
Hatton (18-7) vs. Lanett (18-4), 11:30 a.m.
Midfield (24-6) vs. Calhoun (16-7), 4:30 p.m.

Thursday, March 4
BILL HARRIS ARENA
Class 4A
Girls’ Championship
Rogers (27-8) vs. Anniston (25-3), 9 a.m.
Boys’ Championship
B.T. Washington(19-4) vs. Anniston (26-6), 11:30 a.m.
Class 5A
Girls’ Championship
Mae Jemison (22-8) vs. Carver-Birmingham (24-4), 2 p.m.
Boys’ Championship
Lee-Huntsville (12-1) vs. Ramsay (27-7), 4:30 a.m.
Friday, March 5
BILL HARRIS ARENA
Class 3A
Girls’ Championship, 9 a.m.
Boys’ Championship, 11:30 a.m.
Class 1A
Girls’ Championship, 2 p.m.
Boys’ Championship, 4:30 a.m.

Saturday, March 6
BILL HARRIS ARENA
Class 2A
Girls’ Championship, 9 a.m.
Boys’ Championship, 11:30 a.m.

Hits: 28